Ötən gün Qubada baş verən hadisə yerli idarəetmədə operativ və praktik yanaşmanın nümunəsi kimi diqqət çəkib. Rayonun Zərdabi qəsəbəsində keçirilən səyyar vətəndaş qəbulunda sakinlərdən biri illərlə yığılıb qalan problemi gündəmə gətirib, kənddə su arxlarının təmizlənməməsini başçıdan xahiş edib.
Musavat.com-un xəbərinə görə, Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Mahmudov müraciəti diqqətlə dinləyərək dərhal aidiyyəti qurumlara tapşırıq verib ki, arxların təmizlənməsi təmin edilsin. Lakin məsələ bununla bitməyib.
İcra başçısı vətəndaşa gözlənilməz, lakin məntiqli bir sual ünvanlayıb: “Sən haradasa işləyirsən?”
Vətəndaş cavab verib ki, hazırda heç yerdə işləmir, lakin iş imkanı olsa, çalışmaq istəyər.
Bundan sonra verilən qərar isə həm sosial, həm də inzibati baxımdan maraqlı olub. Göstəriş verilib ki, həmin şəxs suvarma idarəsində işlə təmin olunsun və məhz şikayət etdiyi su arxlarının təmizlənməsi prosesinə cəlb edilsin.
Beləliklə, bir qərarla iki məsələ həllini tapıb:
– kənddə konkret problem aradan qaldırılıb;
– işsiz bir vətəndaş işlə təmin edilib.
Bu addım göstərir ki, yerli səviyyədə operativ yanaşma və sosial həssaslıq bir araya gəldikdə həm idarəetmə effektiv olur, həm də vətəndaş məmnunluğu artır. Səyyar qəbulların əsas məqsədi də budur – problemi kabinetlərdə deyil, yerində, insanlarla birbaşa təmasda həll etmək.
Qubada baş verən bu hadisə kiçik görünə bilər, lakin sosial baxımdan mühüm mesaj verir: şikayət edən vətəndaş problemə tərəf olmaqla yanaşı, onun həllində də iştirak edə bilər.